info@estetikyuz.com

Endoskopik Yüz Gençleştirme

Endoskopik Orta Yüz Germe ve Gençleştirme

Endoskopik yüz germe, yüzün orta yüz denilen bölümünün gençleştirilmesi için yapılan estetik operasyondur. En önemli özelliği hem doğal sonuçlar sağlaması hemde bunu yaparken klasik yüz germede olduğu gibi cildin kesilmesine ve dolayısıyla iz kalmasına gerek kalmamasıdır.

Endoskopik orta yğz germede genç yüzdeki kontür ve çizgilerin sağlanması hedeflenir.

Endoskopik yöntemle yüz germe yüz estetiğinde diğer yöntemlere göre daha yeni yöntemlerden birisidir. Klasik kulak ön ve arkasından ve  deriden yapılan kesiler yerine endoskop denilen küçük kameralar kullanılarak yüz germe işleminin yapılmasıdır. Klasik yüz germeye göre bir çok avantajı vardır.

Neden Orta Yüz Gençleştirme?

Zaman ve beraberinde yer çekimi, insanların yaşadıkları stresler, yüz bölgesinde yıpranmaya ve yaşlanmaya yol açar. Bu yıpranma ve yaşlanmanın önemli bir kısmı öncelikle orta yüz bölgesinde oluşur.

Endoskopik Yüz Germeye aday bir hasta

Endoskopik olması nedeniyle yüz cildinde diğer yontemlerde olabileceği gibi bir yara izi kalması söz konusu değildir. Küçük işlemlerle  yüze gençlik ve canlılık veren bir yöntemdir. Kime  nasıl yapıldığı önemlidir. Yani hangi tip sarkmada hangi yöntemi seçileceğine karar vermek direkt olarak elde edilecek başarıyı ve beğeniyi etkiler. Diğer yandan iyileşme süresi  kısadır. İşlem sonrası şişliğin en az olduğu yöntemdir.

ORTA YÜZ bölgesi neresidir?

Yüzü,  yatay olarak 3 bölgeye ayırdığınızda ortada kalan bölüm diye kabaca tanımlayabiliriz . Göz ve çevresi, elmacık kemikleriyle beraber yanak bölgesi, burun yanları, ağız ve çevresi bu bölgede yer alır.Kısaca, göz ve etrafı ile ağız kenarı arasında kalan yüz bölümüdür. Sıklıkla yaşlanmanın ilk başladığı ve ya gençlik çizglerinin ilk yok olmaya başladığı bölgedir. Bu nedenleö orta yüzün gençleştirilmesi en başta yapılacak gençleştirme yöntemlerindendir.

Yanaklar ve elmacık kemiği bölgesinde bulunan dokular yaşlanmayla aşağıya doğru sarkar. Bu da elmacık kemiği üzerindeki dolgunluğun yok olmasına neden olur. Sarkan bu dokular göz altındaki torbalarların artmasına, torbaların altında ayrı ayrı çukurlar oluşmasına ve burundan dudak kenarına uzanan kıvrım olan burun yan kıvrımları üzerinde bir katlantı ve derinleşmelere yol açar. İşte endoskopik yüz germe bu yapıları eski kendi doğal yerine yerleştirilmesi ile yüzün gençleştirilmesini ve daha canlı görünmesini hedefler. Göz ve etrafı dolgunlaşır ve genç bir görünüm alır.

Orta Yüz Gençleştirmenin Amacı Nedir?

Orta yüz gençleştirmede amaç sarkmış olan bu ciltaltı dokuların olması gereken yerlerine alınmasıdır. Böylece yanak ve elmacık kemiği bölgesinde, genç ve çekici bir görünüm veren dolgunluk tekrar sağlanır. Göz altı torbalar giderilir ve bu bölgedeki yanak -alt göz kapağı arasındaki çukurluklar giderilir, bu mesafe doğal bir hale getirilir. Burun kenarı katlantı ve derinleşmeler gençlik yıllarındakine yaklaşmış olur.

Endoskopik Yüz Germede sarkan bölgeler sarı renkte görülmektedir. Bu bölgelerin germe yönleri görülmektedir.

Bu ameliyat ile sarkan yanak yukarı alınır, uzamış alt göz kapağı-yanak mesafesi kısaltılır ve gözün iç kenarından başlayıp yanağa doğru uzanan derin çukurlaşmış hat ortadan kaldırılır. Orta yüz germe klasik yüz ve boyun germe ameliyatına göre çok daha erken yaşlarda yapılabilir.

Orta yüz gençleştirme kesinlikle iple askı yöntemi DEĞİLDİR. Tamamen farklı ve alakası olmayan, kalıcılığı üstün olan bir yöntemdir.

Endoskopik Yüz Germede sarkan bölgeler sarı renkte görülmektedir. Bu bölgelerin germe yönleri görülmektedir.

Nasıl Yapılır?

Şakak bölgesinden saçlı deri içinde 2 cm uzunluğunda kesi yapılarak uygulanır. Kesilen yerden içeriye kamera yerleştirilir. Şakak bölgesi ve yanak bölgesinin tüm dokuları, zemindeki kemikten sıyrılır. Kemikten ayrılarak serbestleşen bu dokular yukarıya doğru çekilerek sabitlenir. Kesilen yerler gizli dikişler atılarak kapatılır. Kesiler küçük ve kansız bir ameliyat olduğu için iyileşme süresi de klasik yüz germe ameliyatına göre daha kısa sayılır.

Bu tekniklerden hangisinin uygulanması gerektiğine yanak dokularının gevşeklik, sarkıklık derecesine, deride buruşukluk olup olmadığına bakılarak karar verilir. Bu kriterlere göre bazı hastalarda her iki tekniği bir arada uygulama gereği olabilir.

Son zamanlarda estetik yüz germe ameliyatlarında her iki teknik için birbirinden farklı şekilde özel olarak tasarlanmış dokuları asıcı materyaller de kullanıma girmiştir. Bu malzemeler, ameliyat kesilerinin içinden sokularak yerleştirilir, üzerinde bulunan dikensi çıkıntılar sayesinde dokuları tutar, yukarıya doğru çekilerek sabitlendiğinde üzerinde taşıdığı yanak dokusunu da yukarıda asılı olarak tutarlar. Böylece sarkmalar da düzelmiş olur.

Endoskopik Yüz Germe ve Orta Yüz Germede kesiler küçüktür. Klasik yüz germede daha belirgindir.

Endoskopik yüz germede yapılan küçük kesiler saç içinde olduğundan iz konusunda çok avantajlı bir yöntemdir.

Bazı vakalarda ağız içinden dudak ile dişler arasındaki oluktan yapılan 2 cm’lik kesi bu serbestleştirmeye yardımcı olur. Serbestleştirilen yağ yastıkçıkları bir veya iki dikişle şakak bölgesindeki sert ve sağlam dokulara bağlanır.

Endoskopik Yüz Germe ve ya Orta Yüz Germe Uygulanan Bir Adayın Operasyon Sonrası Görünümü

Endoskopik orta yüz gençleştirme ameliyatını genel anestezi altında yapılması tercih edilmektedir. Genellikle hastalarda kaş ve alın düşüklüğü de olduğundan aynı seansda alın germe ve kaş kaldırma işlemi de birlikte yapılmaktadır. Birlikte yapılacak ek prosedürlere göre 1-3 saat arasında sürer.

Endoskopik orta yüz germe alındaki sarkam ve kaşlardaki düşüklüğün düzelmesi, kaşların kalkması, göz altı ve göz üstü torbaların düzelmesi ve yanaklardaki sarkmanın düzelmesi için son yıllarda en fazla rağbet gören yöntem haline gelmiştir.

Hastanede yatış süresi bir gecedir. Ameliyat sonrası yüzde bir miktar şişlik ve morluk ortaya çıkar. Morluklar bir hafta içinde genellikle  ortadan kalkar. Sosyal yaşam içine bundan sonra girilebilirsiniz.  Şişlikler azalarak ortadan kaybolur. Sonucun tam olarak ortaya çıkması 1-2 ayı bulur. Ameliyat sonrası oluşan hissizlik birkaç hafta içinde kaybolur. Ağrı orta düzeydedir. Ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınabilir.