info@estetikyuz.com

Endoskopik Yüz Germe

Son yılların en iyi yüz gençleştirme yöntemlerindendir.

Özellikle yanak bölgesini içine alan orta yüz bölgesinde deformasyon ve sarkması oalnlar, göz altında torbaları olup göz altı hem torbaları ve çökme ve boşlukları oluşanlar endoskopik yüz germeye adaydırlar. Ayrıca alında deformasyon ve kaşlarda düşmesi olanlar da en ideal adaylardır.

Endoskopik yüz germe, klasik yüz germe ameliyatıyla karşılaştırıldığında daha genç yaş grubuna hitap etmektedir. Sadece daha canlı görünüm hissetmeye ihtiyacı olan kişilere 30’lu yaşlarda bile uygulanabilir. Bu yöntem, klasik yüz germeye göre daha yeni tekniktir. Önemli bir avantajı da yara izlerinin çok az olması nedeniyle iz bırakmayan yüz germe olarak da bilinir. Diğer yönteme göre ödem ve şişlikler çok daha kısa zamanda geçer. Daha doğal ve dinamik bir görünüm sağlar.

Şakak bölgesinden saçlı deri içinde 2 cm uzunluğunda kesi yapılarak uygulanır. Kesilen yerden içeriye kamera yerleştirilir. Şakak bölgesi ve yanak bölgesinin tüm dokuları, zemindeki kemikten sıyrılır. Kemikten ayrılarak serbestleşen bu dokular yukarıya doğru çekilerek sabitlenir. Kesilen yerler gizli dikişler atılarak kapatılır. Kesiler küçük ve kansız bir ameliyat olduğu için iyileşme süresi de klasik yüz germe ameliyatına göre daha kısa sayılır.

Bu tekniklerden hangisinin uygulanması gerektiğine yanak dokularının gevşeklik, sarkıklık derecesine, deride buruşukluk olup olmadığına bakılarak karar verilir. Bu kriterlere göre bazı hastalarda her iki tekniği bir arada uygulama gereği olabilir.

Son zamanlarda estetik yüz germe ameliyatlarında her iki teknik için birbirinden farklı şekilde özel olarak tasarlanmış dokuları asıcı materyaller de kullanıma girmiştir. Bu malzemeler, ameliyat kesilerinin içinden sokularak yerleştirilir, üzerinde bulunan dikensi çıkıntılar sayesinde dokuları tutar, yukarıya doğru çekilerek sabitlendiğinde üzerinde taşıdığı yanak dokusunu da yukarıda asılı olarak tutarlar. Böylece sarkmalar da düzelmiş olur.