info@estetikyuz.com

Göz Kapağı Estetiği

Bir insanın bakışları, yüzünü, ama aslında ruh halini dışarıya ifade eden en önemli öğelerden birisidir. Göz kapağı, insanın dış görünümü ve yüz ifadesi üzerinde belirleyicilik özelliği en yüksek oluşumlardan biri olarak sayılır.

Göz kapağı sarkık insanlar, uykulu, yorgun bezgin bir yüz ifadesine sahip olur. Göz kapağı yüz ifadesindeki estetik değerinin yanı sıra fonksiyonel önemi de üst düzeyde olan bir yapıdır. Geçip giden yılların, yüz üzerindeki etkilerinin ilk görülmeye başladığı yerlerden biridir. Zaman akıp gittikçe üst göz kapağının derisi bollaşır, kaşlar gevşemeye başlar. Gevşeyen kaşlar, bollaşan deriyle birlikte aşağıya doğru sarkmaya başlar, hatta gözün üzerinde bir ağırlık yapar.

Alt göz kapağında ise problem kendini daha farklı bir biçimde gösterir. Önce göz altı torbaları yavaş yavaş belirginleşmeye başlar, zaman daha da ilerledikçe deride bollaşma ve buruşma ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe belirginleşen bu değişiklikler, yüzde üzgün, yorgun, bitkin, düşünceli ya da kızgın görünen bir ifadeye neden olur.

Bu problemleri düzeltmek için tek çözüm yolu vardır, o da blefaroplasti adını verdiğimiz göz kapağı estetiği ameliyatlarıdır. Göz kapağı estetiği, alında kırışıklık ve kaşlarda sarkıklığın olduğu durumlarda estetik alın germe ameliyatı ile, yanakların sarkık olduğu durumlarda estetik yüz germe ameliyatı ile kombine edilerek de yapılabilir. Hatta diğer başka ameliyatlar ile birlikte göz kapağı estetiği de uygulanabilir.

Alt ve üst göz kapaklarının konumu da anatomik yapısı da birbirinden farklıdır. Bu yüzden alt ve üst göz kapakları ayrı ayrı ele alınmalı ve değerlendirilmelidir. Bu farklılıktan dolayı uygulanan cerrahi işlemlerin teknikleri de birbirine hiç benzemez.

Ben, üst göz kapağı estetiği ameliyatını, göz kapağının katlanma çizgisi üzerinden, alt göz kapağı estetiği ameliyatını ise kirpiklerin 1,5 mm altından keserek yapıyorum, böylece hem ameliyat izleri belirgin olmuyor, hem belirgin olmayan bu izleri de katlantı çizgisi içinde gizlemiş oluyorum. Modern estetik cerrahide üst göz kapağındaki deri fazlalığının, hem enlemesine, hem boylamasına iki boyutlu olarak düzeltilmesi gerekir. Diğer taraftan göz kapağının dolgun ve şişkin görünümünü veren yağ torbacıkları da çıkarılmalıdır. Hem deri bolluğu, hem yağ torbacıkları alındığında üst göz kapağının bütün yükü bir anda hafifletilmiş olur.

Alt göz kapağında durum daha farklıdır. Burada düzeltilmesi gereken asıl problem yağ torbalarıdır, deri bolluğunun düzeltilmesi ise nispeten ikinci planda sayılır. Göz altı yağ torbaları dışarıya doğru bombelik oluşturur ve uykudan yeni uyanmış ya da patlak bir göz izlenimi oluşturur. Göz altı yağ torbalarını düzeltmek için üç farklı yöntem uygulanır: Ya yağ torbaları çıkarılır, ya yağ torbalarının ön duvarını oluşturan zar gerginleştirilerek dışa doğru yaptığı bombelik alınır, ya da yağ torbalarının pozisyonu değiştirilir. Birincisi, yani yağ torbalarının çıkarılması, göz altında çukurlaşmaya neden olduğu için artık çoğu cerrah tarafından uygulanmıyor. İkincisi, yani yağ torbalarının ön duvarını oluşturan zarın gerginleştirilmesi ise en yaygın olarak uygulanan yöntemdir.

Bu yöntemde yağ torbaları çıkarılmaz, dışa doğru olan bombelik geriye doğru itilmiş olur. Üçüncüsü ise, bu aynı zamanda benim de uyguladığım tekniktir; hepsine göre daha yeni ve son birkaç yıldır yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu teknikte yağ torbalarının fazlalık olan kısımları, yanağın üst bölgesine doğru bir cep açılarak buraya dağıtılır.

Bu işlemin en büyük avantajı, alt göz kapağı ile yanağı birbirinden ayıran sınır çizgisinin alt kısmı bu yağlarla dolduğu için bu çizgi kaybolur ve alt göz kapağı neredeyse kirpiklerin hizasına kadar yanağın devamıymış gibi görünüyor.

Göz kapağı estetiği operasyonları genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Göz kapağı estetiği ile birlikte kombine edilecek başka bir ameliyat da düşünülüyorsa mutlaka genel anestezi tercih edilir. Tek başına göz kapağı estetiği ameliyatı yapılacaksa sadece lokal anestezi ile de yapılabilir. Ben üst göz kapağı estetiği ameliyatını lokal anestezi ile yapıyorum, ancak alt göz kapağında bu ameliyat her ne kadar lokal anestezi ile de yapılabilir olmasına rağmen ben genel anesteziyi tercih ediyorum. Çünkü üst göz kapağı estetiği ameliyatlarında hasta gözünü kapalı tuttuğu için problem olmaz, ancak alt göz kapağı estetiği ameliyatlarında hastanın gözünün önünde ameliyat aletleri ile çalışmak hem hastaya psikolojik rahatsızlık verir, hem de hastanın yapacağı istemsiz göz kırpıştırmaları yüzünden de hassas bölgelerde cerrah rahat çalışamaz. Bu yüzden alt göz kapağı estetiğini genel anestezi altında yapmak bence daha konforlu ve daha mantıklıdır.

Göz kapağı estetiği lokal anestezi altında yapılmışsa ameliyattan sonra aynı gün eve dönebilirsiniz. Rahatsız edecek derecede ağrı olmaz. Hissedebileceğiniz hafif ağrı da, normal ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla geçirilir. Ameliyattan sonra göz çevresi dokuları oldukça gevşek olduğundan bu bölgede doğal olarak şişme ve morarma olur. Şişme ve morarma her hastada mutlaka ortaya çıkar, ancak bunun derecesi herkeste oldukça değişkendir. İlk gün bu bölgeye yapılacak buz uygulaması ile şişlik ve morarmaların derecesi nispeten azaltılabilir, o yüzden en azından gece uyuyuncaya dek göz çevresine buz koymakta yarar vardır. Genel anestezi uygulandıysa ameliyatın ardından birkaç saat sonra anestezinin etkisinden kurtulup da gücünüz, kuvvetiniz yerine geldiğinde ayağa kalkıp dolaşabilirsiniz. İlk gün dahi çoğu zaman kendi ihtiyacınızı kendiniz görebilecek kadar iyi hissedersiniz. Göz kapağı estetik ameliyatı sizi yatağa bağlamaz. Ayağa kalktığınız andan itibaren hareketlerinizde kendinizi son derece özgür hissedin. Ne kadar hareketli olursanız kendinize güveniniz gelir, kendinizi daha iyi hisseder, daha çabuk iyileşirsiniz. Ertesi gün ya da aynı günün akşamı evinize döndüğünüzde günlük ev hayatınızı yine yatağa bağımlı olmaksızın sürdürebilirsiniz. Göz kapağı estetiği sonrası oluşan şişlik ve morarmalar, normal seyrine bırakıldığında yaklaşık 1 hafta içinde kaybolur. Bu nedenle iş hayatına dönerek, çalışmaya başlamanız için kendinize 1 hafta ayırmanız yeterli olur. “Ben bu şişlik ve morarmalara rağmen masa başında olduğum için çalışabilirim” diyorsanız 4 gün sonra da işinize dönebilirsiniz, bu da sizin kendi tercihiniz. Çoğu estetik ameliyatta olduğu gibi göz kapaklarının derisinin de tam olarak oturması ve son şeklini alması yaklaşık 4-6 ay kadar sürer.

Anlatmış olduğum bu teknikler göz kapağı estetiği alandaki en yeni teknikler olup, etkisi hemen ortaya çıkıyor ve son derece yüz güldürücü sonuçlar veriyor. İyileşme süresinin hemen sonunda bakışlarda canlanma, üzgün, yorgun ve kızgın görünen yüz ifadesinde düzelme ve gençleşme göze çarpıyor.